JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

  Jak co roku, już od końca listopada możemy na rynkach głównych największych miast spotkać dekoracje świąteczne oraz liczne stragany z wyrobami kojarzonymi ze świętami oraz    prezentami. 

        W Polsce oraz w całej Europie od kilku lat dużą popularnością cieszą się jarmarki bożonarodzeniowe. Świąteczna atmosfera, jaką jarmarki bożonarodzeniowe roztaczają w centrach miast to towarzysząca im muzyka oraz możliwość obejrzenia i zakupu świątecznych ozdób, słodyczy, rękodzieła, spróbowania dobrego, rozgrzewającego grzańca czy waty cukrowej.

Jarmarkom towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne, takie jak: koncerty, wspólne śpiewanie kolęd, wizyty świętego Mikołaja, oświetlenie choinki i iluminacje oraz wiele atrakcji dla dzieci.

Każdego roku stoiska ze świątecznymi ozdobami, piernikami i innymi przysmakami możemy odwiedzić m.in. w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu czy Gdańsku, są już od kilku lat organizowane w każdym większym mieście w Polsce.

    Na pierwszym miejscu wymienić można Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie.

W dniach od 29.11. do 26.12. na Rynku Głównym odbywa się Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym królują polskie potrawy, świąteczne ozdoby i upominki, ręcznie robione oraz tradycyjny Grzaniec Galicyjski. Towarzyszy mu wiele imprez, takich jak: pisanie listów do Św. Mikołaja, Korowód Kolędniczy, pokaz Dziadów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie.

Na kilku ulicach Warszawy można zobaczyć świątecznie przystrojone kramy, ale najokazalszy jest jarmark bożonarodzeniowy w Międzymurzu od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego na Starym Mieście. Są tam regionalne wyroby spożywcze, wyroby rzemieślnicze i artystyczne. Na starym rynku, co roku urządzane jest lodowisko.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

Atrakcjami jarmarku bożonarodzeniowego są kolorowe stragany, świąteczne ozdoby, smakołyki, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn, Zaczarowana Kareta, iluminacje 3D.

Anielski Młyn z obracającymi się na szczycie ruchomymi figurami aniołów i świętych, karuzela z weneckimi rumakami, Przystań pod Jemiołą, czyli udekorowane jemiołą miejsce, gdzie zgodnie z tradycją zakochani mogą się pocałować, a zwaśnieni pogodzić.

Na kramach znajdziemy wyroby rękodzielnicze, świąteczny grzaniec w specjalnym, kolekcjonerskim kubku – co roku jest w innym kolorze.

Jarmarki Bożonarodzeniowe odbywają się także w różnych miastach Europy.

W Czechach jarmarki świąteczne można odwiedzać w dniach od: 30.11. do: 06.01. Najbardziej znane są na Rynku na Starym Mieście oraz Placu Wacława w Pradze.

Dla wielu Czechów to najlepsze miejsce na spotkania z przyjaciółmi w zimowe wieczory przy gorącym, grzanym winie lub ciepłej przekąsce.

Praga przemienia się w tym czasie w magiczne miejsce, czaruje dekoracjami, jedzeniem i czeskim piwem. Stoi tu  ogromna choinka a na szczególną uwagę zasługuje tu kurtoszkołacz (należący do rodziny takich ciast, jak sękacz), pitny miód oraz grog (słodki napój z rumem i cytryną).

Budapeszt na Węgrzech organizuje przepiękny jarmark bożonarodzeniowy na placu Vorosmarty. Jarmark zachwyca świątecznymi dekoracjami i lampkami, liczne stragany oferują rękodzieła i ozdoby świąteczne, a nad wszystkim unosi się zapach grzanego wina oraz tradycyjnych dań kuchni węgierskiej, czyli gulaszu i smażonego sera.

Jednym z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie jest słynny „Christkindelsmarik” na placu Broglie we Francji w Strasburgu. W mieście znajdują się charakterystyczne drewniane chatki, a każdy z wielu jarmarków ma swoje unikalne cechy.

Jarmark organizowany jest od 1570 roku i co roku odbywa się od końca listopada do końca grudnia, wokół katedry i w dwunastu miejscach w centrum miasta.

Najwięcej turystów z całego świata w okresie poprzedzającym święta odwiedza Włochy

Całe Włochy przepełnione są jarmarkami świątecznymi, które dostarczają wiele radości  dzieciom i dorosłym.

Rzym nabiera w tym okresie szczególnego charakteru, słynny plac Piazza Navona zamienia się w jeden wielki barwny stragan, na którym serwuje się tradycyjne słodkości, oryginalne prezenty i ozdoby świąteczne.

Jarmark na Placu Navona charakteryzuje się dekoracjami bożonarodzeniowymi, ozdobami i figurkami, które Rzymianie wykorzystują do konstrukcji domowych szopek betlejemskich .

Jarmarki świąteczne w Rzymie znajdują się nie tylko w centrum miasta, ale także w mniej znanych dzielnicach, takich jak: Tuscolano, Centocelle czy Appio Latino.

Na jarmarkach świątecznych we Włoszech można znaleźć, podobnie jak na innych tego rodzaju jarmarkach w Europie, wyroby lokalne, ceramikę, biżuterię czy ręcznie wykonane upominki pod choinkę. Po zakupach można w takich miejscach odpocząć, delektując się regionalnymi daniami i przekąskami, ciastem, słodkimi kasztanami i grzanym czerwonym winem.

Jednym z miast, gdzie pojawia się najwięcej jarmarków bożonarodzeniowych jest Mediolan.

Wystawcy z całych Włoch oferują swoje najlepsze produkty, takie jak: odzież, galanterię, kosmetyki, zabawki, słodycze, sery, wędliny i przede wszystkim ozdoby świąteczne.

W Mediolanie jest wiele rodzajów jarmarków świątecznych, które można odwiedzić, m.in. Jarmark Francuski, który specjalizuje się w produktach z całego kraju. Są bagietki i rogaliki, wszelkiego rodzaju przyprawy, naleśniki, czekoladki czy sery.

W czasie trwania jarmarku bożonarodzeniowego na placu Piazza Castello można zobaczyć najwięcej wystaw i atrakcji, oferowanych przez wystawców z różnych regionów Włoch.

Oprócz Rzymu i Mediolanu, jednym z bardziej popularnych bożonarodzeniowych jarmarków we Włoszech jest jarmark bożonarodzeniowy w Bolzano.

Na ten jarmark zjeżdżają turyści z całej Europy by degustować lokalne produkty, takie jak: sery, wędliny, grappa (włoski napój alkoholowy z wytłoków powstałych w procesie produkcji wina, o charakterystycznym intensywnym smaku), a także nabyć rękodzieło i bożonarodzeniowe ozdoby.

Przy granicy z Francją i Szwajcarią leży Dolina Aosty – najmniejszy region Włoch. 

W miasteczku Aosta targ odbywa się w okolicy Teatru Rzymskiego ( Teatro Romano ) i trwa od 25.11. do 07.01. Można tam spróbować lokalnych specjalności – ser fontina, pieczone kasztany, lokalne słodkości i wina, można także zakupić ręcznie wyrabiane pamiątki, takie jak: mydła czy inne dekoracje świąteczne. Targ składa się z wielu drewnianych, udekorowanych budek. Dolina Aosty słynie z rzemieślniczego kunsztu w alpejskim stylu.

Warto odwiedzić także jedno z miast Lombardii – Cremonę.

Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Cremonie obejmują bogatą ofertę artystyczną, kulinarną, winiarską, a także wystawy szopek. Jarmark Świąteczny w Cremonie zlokalizowany jest na centralnym placu Piazza Stradivari oraz wśród wielu pobliskich uliczek. Na jarmarku można znaleźć: ozdoby świąteczne, świąteczne upominki, włoskie i etniczne rzemiosło, produkty ekologiczne, regionalne słodycze.

Wszystkie powyższe przykłady zachęcają do odwiedzenia zarówno Polski jak i Włoch, a także innych wymienionych krajów europejskich w okresie przedświątecznym.

Jarmarki Bożonarodzeniowe to także świetny moment, aby się na chwilę zatrzymać w okresie przedświątecznym, jest to także miejsce, w którym można poznać ludzi ze wszystkich stron świata, a przede wszystkim poznać regionalne tradycje i zwyczaje. Niezaprzeczalną zaletą takich miejsc jest także możliwość posmakowania lokalnych specjałów oraz słodkości.

A przede wszystkim jarmarki świąteczne dają możliwość nawiązania kontaktów z miejscową ludnością, poznania jej lokalnych zwyczajów, prawdziwych mieszkańców, którzy tworzą niesamowitą atmosferę i którzy są  otwarci na turystów.

Ponadto można przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca i spędzić chociaż kilka dni w wyjątkowym świątecznym nastroju.