Organizzazione di matrimoni in Italia

Miasta pełne muzeów i galerii, wspaniała włoska architektura, z której wyczytać możemy długą i burzliwą historię od czasów rzymskich, przez renesans, będący jak wiemy dumą Włoch, po czasy współczesne. Każdy zakątek Italii przyciąga bajecznym pejzażem, niezwykłą historią, niezliczonymi możliwościami spędzania czasu. Włochy mają w ofercie wszystko, czego dusza zapragnie: z trzech stron otoczone są szmaragdowymi wodami mórz i rozgrzanymi południowym słońcem plażami. Na całą linię brzegową składają się rozrywkowe kurorty, spokojniejsze miejscowości nadmorskie w okolicach Półwyspu Gargano, czy jedno z najpiękniejszych wybrzeży na świecie – Amalfi. Do tego należy dodać włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri. Od północnej części Półwyspu Apenińskiego wznoszą się majestatyczne Alpy, które od wieków były naturalną przeszkodą dla najeźdźców z tamtych stron. W głębi lądu mamy niezliczoną ilość miast, miasteczek, wiosek, regionów, z których każdy to oddzielna historia, inny krajobraz, inne Włochy. Italia jest mozaiką kulturową, historyczną, architektoniczną. Jest stosunkowo młodym państwem, które powstało z połączenia całkowicie różnych, obcych sobie a często skłóconych regionów. Północne Włochy diametralnie różnią się od części południowej, elegancki i wytworny Mediolan to zupełnie inne miasto niż hałaśliwy, czy dziki wręcz Neapol. Romantyczna Wenecja to zupełnie inny klimat niż chaotyczne Bari, uporządkowana Padwa, Werona czy Turyn, mają zupełnie inne oblicze niż Savona, Genua czy sycylijskie Palermo. Do tego kolebka renesansu Florencja, starożytny Rzym, czy otoczona bujnymi winnicami Toskania tworzą piękny włoski kolaż. Włochy mają wiele propozycji. Można korzystać z darów natury, podziwiać wspaniałą architekturę, oddawać się estetycznym uniesieniom w licznych galeriach sztuki, rozkoszować się smakiem włoskiej kuchni, aromatem kawy, bukietem wina.

Można też wziąć ślub

Któż by nie marzył o bajecznym ślubie we włoskiej scenerii niczym bohaterowie „Wesela w Sorrento”? Każda para młoda pragnie, aby ceremonia zaślubin była niepowtarzalna i została w pamięci na zawsze. Zawarcie związku małżeńskiego we Włoszech nie jest sprawą trudną do zrealizowania, za to okoliczności są spektakularne: niezapomniane krajobrazy, wyjątkowy klimat, niekończące się zapasy wina, bajeczna sesja zdjęciowa. Według wielu rankingów Włochy są na pierwszym miejscu wśród miejsc, gdzie najchętniej zawierane są związki małżeńskie.

Jakie kroki należy podjąć, aby zorganizować uroczystość ślubną we Włoszech?

Jeżeli chcemy zawrzeć ślub cywilny, w pierwszej kolejności należy udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Następnie urzędnik udzieli dalszych instrukcji na temat dokumentacji. Niezbędne dokumenty, które musimy mieć, aby zawrzeć związek małżeński to:
– Odpisy aktów urodzenia przyszłych małżonków
– Ważne dokumenty tożsamości przyszłych małżonków
– Orzeczenie rozwodu w przypadku rozwodników
– Akt zgonu w przypadku wdowców

Następnie wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone i uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego. Nasze Biuro tłumaczeń ITAL-POL oferuje Państwu tłumaczenia na najwyższym poziomie, dopełniając wszelkich starań, aby ten dzień był najpiękniejszym dniem w życiu, również od strony formalnej.

Kolejny etap to kontakt z placówką konsularną w miejscu, gdzie chcielibyśmy zawrzeć związek małżeński i ustalenie wszelkich szczegółów. Ślubu za granicą udziela konsul lub wyznacza miejscowego urzędnika stanu cywilnego. Po zawarciu związku małżeńskiego we Włoszech, należy dostarczyć przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego akt małżeństwa do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu stanu cywilnego. W tym wypadku również zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura tłumaczeń.

Jeżeli chcemy zawrzeć związek sakramentalny, czekają nas podobne procedury jak w przypadku ślubu kościelnego w kraju. Należą do nich zapowiedzi, nauki przedmałżeńskie i protokół przedślubny. Ale dochodzą do tego dodatkowe dokumenty i pozwolenia. Warto poprosić proboszcza naszej parafii o wydanie delegacji, która zapewnia nam, że nasz związek małżeński zawarty za granicą, będzie honorowany również w Polsce. Następnie należy skontaktować się z konsulatem, który wyznaczy nam duchownego, lub przekieruje do księdza pełniącego służę w danym miejscu w celu dalszych ustaleń. Czasami pojawiają się dodatkowe formalności: akceptacja biskupa czy pozwolenie na udzielenie ślubu przez włoskiego proboszcza. Najprostszym rozwiązaniem jest zawrzeć ślub cywilny w kraju, a następnie udać się z przetłumaczoną i uwierzytelnioną dokumentacją do Włoch, aby zawrzeć związek sakramentalny.

Po dopięciu wszelkich formalności urzędowych możemy zająć się organizacją naszego wymarzonego dnia. Nasze biuro tłumaczeń z wielką przyjemnością pomoże we wszelkich tłumaczeniach związanych z organizacją ceremonii takich jak wynajęcie miejsca, ustalenia z restauracją, wybór dań na przyjęcie weselne, negocjacja cen.

Pomysłów na zawarcie związku małżeńskiego są setki

Ślub w alpejskich przestworzach

w pięknym sanktuarium Madonna della Corona. Świątynia położona jest na półce skalnej w masywie Monte Baldo na wysokości 774 m. n.p.m., bardzo blisko Jeziora Garda. Mówi się, że kościół zawieszony jest pomiędzy niebem a skałami, panuje tu wyjątkowo spokojny klimat, a dookoła roztaczają się wspaniałe widoki. Jest to idealne miejsce na kameralny, spokojny ślub. Jeżeli chodzi o przyjęcie weselne, to jest ogromny wybór malowniczo położonych hoteli nad samym Jeziorem Garda i w okolicy. Bardzo blisko mamy również do Werony – miasta najsłynniejszych w historii kochanków. Jest wiele plusów takiej spokojnej i kameralnej uroczystości, jednym z nich jest położenie w północnej części Włoch, co oznacza, że mamy szybszy i tańszy dojazd. Po uroczystości zaślubin i przyjęciu weselnym, nowożeńcy mogą od razu zostać na miesiącu miodowym, rozkoszować się swoim towarzystwem, ale i fantastycznymi widokami urokliwych miasteczek rozłożonych dookoła jeziora.

Wytworny ślub w mediolańskiej Duomo

Mediolan jest jednym z najbogatszych, najdroższych i najbardziej luksusowych włoskich miast, natomiast mediolańska katedra jednym z najbardziej znanych kościołów na świecie, jest pocztówkowym symbolem słonecznej Italii. Gotycka marmurowa świątynia przyciąga swoim majestatem i elegancją a okolice Piazza Duomo ociekają splendorem. O ile nie ma to wpływu na znaczenie przysięgi małżeńskiej, bo przecież w chwili jej składania, małżonkowie świata poza sobą nie widzą, to sesja zdjęciowa w takich klimatach robi ogromne wrażenie. Miejsc na przyjęcie weselne w Mediolanie nie brakuje. Możemy wybrać jedną z luksusowych restauracji w pobliżu placu, ale to nie oznacza, że jesteśmy skazani na ruinę. W mieście znajdują się również spokojniejsze, ale również eleganckie hotele poza centrum.

Bajkowy ślub w Wenecji

Ucieleśnieniem marzeń o romantycznym ślubie jest Wenecja. Bajeczne, bizantyjskie miasto jest rajem, który przyciąga wielu zakochanych. Wśród nich znaleźli się m.in. George Clooney i Amal Alamuddin. Cóż to był za ślub… Na jego temat rozpisywały się gazety na całym świecie, huczały wszystkie stacje telewizyjne i radiowe, a na organizację poszły miliony. To, że planujemy ślub w Wenecji, wcale nie oznacza, że musimy go organizować z takim rozmachem. Może być spokojniej, bez paparazzich, ale równie romantycznie i czarująco. Sakramentalne tak, możemy sobie powiedzieć w blasku złotych mozaik wewnątrz katedry św. Marka, bądź innej wybranej świątyni na lagunie. Pięknych kościołów w Wenecji nie brakuje. Wenecja położona jest na 118 wyspach i przed przybyciem Napoleona, na każdej z nich znajdował się kościół. Niestety słynny wojownik zniszczył wiele obiektów sakralnych nie tylko w Wenecji. Nie zmienia to faktu, że na lagunie wciąż znajduje się wiele zabytkowych i pięknych kościołów. Śluby cywilne udzielane są w jednym z najbardziej reprezentacyjnych pałaców nad Canale Rialto. Po uroczystych zaślubinach para młoda powinna udać się na romantyczny spacer gondolą przy akompaniamencie muzyki. Przyjęcie weselne można zorganizować w weneckiej restauracji zamawiając wykwintną kolację lub udać się do hotelu na stałym lądzie i przygotować nieco bardziej wystawną uroczystość. Należy dodać, że wielu znawców uznaje kuchnię wenecką za najbardziej wyrafinowaną i najsmaczniejszą odmianę włoskiej kuchni. Decydując się na restaurację w centrum Wenecji, należy uważać, aby odurzeni bąbelkami prosecco goście, nie zbłądzili gdzieś w labiryncie weneckich uliczek.

Klasyczny ślub w Rzymie

Stolica oferuje nam wiele możliwości na zawarcie związku małżeńskiego. Jej bogactwo historyczne i architektoniczne sprawia, że mamy do wyboru reprezentacyjne kościoły w różnych stylach i odmianach. Obiekty sakralne rozmieszczone są po całym Rzymie. Bez problemu możemy złożyć przysięgę małżeńską w okolicach Koloseum, Placu Weneckiego, Kapitolu i wielu innych miejscach. Zważywszy na piękno Rzymu, trudno zdecydować się na najlepsze miejsce. Rozpościerające się widoki są zachwycające, a przysięga małżeńska wypowiedziana w rzymskiej scenerii dostarczy wielu emocji. Wybór miejsca na przyjęcie weselne jest również szeroki. Mamy do dyspozycji eleganckie restauracje i różnej klasy hotele, w których możemy zorganizować przyjęcie na miarę naszych upodobań i budżetu. Sesja ślubna na tle antycznych zabytków w romantycznej dzielnicy barokowej i urokliwych zaułkach będzie wisienką na naszym weselnym torcie.

Mistyczna Umbria i toskańskie winnice

Pięknym, romantycznym i natchnionym miejscem na zawarcie sakramentu małżeństwa jest miasto św. Franciszka – Asyż. Malowniczo położone na wzgórzach umbryjskie miasteczko emanuje spokojem i harmonią. Oprócz bazyliki św. Franciszka, w której znajdują się jego relikwie, mamy do wyboru wiele kaplic i kościołów, które skrywają się w brukowanych uliczkach średniowiecznego miasta. Inną ciekawą propozycją jest umbryjska Cascia – miasto św. Rity. Miasteczko jest położone niemal w samym środku Włoch, wśród wzgórz należących do Apeninów. Panuje tam cisza, spokój, nieco baśniowy klimat. W centrum miasteczka nie ma ekskluzywnych i zbyt dużych restauracji, które mogłyby pomieścić gości weselnych, ale u podnóża sanktuarium znajduje się bardzo elegancki i duży hotel, który idealnie nadaje się na przyjęcie weselne.

Bardziej popularną sąsiadką spokojnej Umbrii jest Toskania, słynąca z takich miast jak Florencja, Siena, Piza czy Luka. Obrzeża miast otaczają bujne winnice i tam produkuje się wyśmienite włoskie wina. Chcąc zawrzeć ślub cywilny na łonie natury, toskańskie winnice wydają się do tego idealne. Piękne widoki wzgórz porośniętych winogradem, cyprysami i słonecznikami zapierają dech w piersiach. Mogą spowodować, że jedno z małżonków złapie bezdech podczas składania przysięgi małżeńskiej. Idealnym miejscem na wesele w Toskanii są stare, wiejskie wille. Należy koniecznie zorganizować degustację win oraz podać lokalne specjały. Urok tego miejsca może spowodować, że nowożeńcy zostaną tam już na zawsze. W tym wypadku proszę pamiętać, że na Biuro tłumaczeń ITAL-POL chętnie podejmie się tłumaczenia aktów notarialnych i wszelkich dokumentów związanych z przeprowadzką i zakupem nieruchomości we Włoszech.

Powiew luksusu na Capri

W ostatnich czasach bardzo popularna wśród nowożeńców stała się wyspa Capri. Ta najbardziej elitarna włoska wyspa, na której z każdej strony czuć powiew prestiżu i luksusu, oferuje niezrównane widoki, wyśmienitą kuchnie i idylliczną atmosferę. To wszystko sprawia, że pobyt tutaj pozostawi niezapomniane wrażenia, a co dopiero ślub! Do wyboru mamy taras w Ogrodach Augusta, teren klasztoru San Giacomo, willę Lysis albo belweder Punta Cannone, z którego rozciąga się widok na Zatokę Neapolitańską.

Może szaleństwo na plaży lub jachcie?

Coraz chętniej organizowane są uroczystości ślubne na plaży. Tych we Włoszech nie brakuje. Wenecka Lido i okolice Rimini nad Adriatykiem, śródziemnomorska Sycylia czy wybrzeże Amalfi to tylko kilka propozycji. Można pójść w ślady Heidi Klum i Tom’a Kaulitz’a i wynająć jacht, na którym można zawrzeć związek małżeński, następnie wyruszyć w rejs po Zatoce Neapolitańskiej a na koniec udać się na przyjęcie zakrapiane włoskim winem, ubarwione włoską muzyką… O sole mio…