ACQUISTARE IMMOBILI DURANTE LA PANDEMIA - IN POLONIA O IN ITALIA?

Czy zastanawiasz się nad kupnem domu czy mieszkania w dobie pandemii?

Pandemia spowodowała boom na rynku nieruchomości w Polsce ze strony nabywców.

Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych kupnem mieszkania czy domu w dobie pandemii – niektórzy myślą o zabezpieczeniu kapitału.

Także inwestorzy przyglądają się uważnie, co dzieje się na rynku nieruchomości, w co warto inwestować.

Czy pandemia to dobry czas na inwestycje w nieruchomości w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem domu czy mieszkania, pamiętaj, że obecnie rynek nieruchomości w Polsce jest zmienny. A jeśli myślisz o inwestycjach pod wynajem, tym bardziej się zastanów.

A co z najmem krótkoterminowym w Polsce?

Ten rodzaj inwestycji w Polsce także przestał być atrakcyjny. Do momentu pandemii ten segment był jednym z najbardziej opłacalnych w Polsce, obecnie stał się znacznie bardziej ryzykowną inwestycją. Zyski nie są już tak duże, a przede wszystkim coraz trudniej znaleźć najemcę. Rynek najmu się skurczył. Spadła liczba osób poszukujących mieszkania pod wynajem.

Coraz więcej Polaków szuka zatem możliwości inwestycji za granicą, co może być dobrym zabezpieczeniem kapitału, w przeciwieństwie do trzymania gotówki na koncie. 

Jest to dobry pomysł, ale trzeba poszukać kraju, który jest atrakcyjny cenowo.

Takim krajem są WŁOCHY.

Minusy i plusy rynku nieruchomości w Polsce i Włoszech

Rynek mieszkaniowy w Polsce odczuł zmiany i wahania. Po początkowym boomie, takim, iż developerzy sprzedawali ponownie te same mieszkania, na które mieli już podpisane umowy sprzedaży, za podwójną cenę, obecnie rynek nieco się zmienił, ale nadal nie jest stabilny i stopa zwrotu z inwestycji z nieruchomości w Polsce spada.

W tej sytuacji warto pomyśleć o inwestycji w nieruchomości we Włoszech.

Nie tylko będziesz miał gdzie pojechać na wakacje, ale możesz wynająć, gdy z niej nie korzystasz.

Ponadto zmienia się relacja cen nieruchomości w Polsce i we Włoszech

We Włoszech można znaleźć okazyjną, atrakcyjną nieruchomość w niewygórowanej cenie, a nawet tańsze mieszkanie niż nowe inwestycje developerskie w Polsce.

Ceny na rynku nieruchomości w Polsce są zmienne. Tymczasem we Włoszech ceny systematycznie spadają od kilku lat. Ponadto nieruchomości na rynku włoskim są atrakcyjne z punktu widzenia klimatu, gdyż nie tylko, że niemal przez cały rok świeci słońce, więc nie trzeba stosować centralnego ogrzewania, zatem koszty utrzymania takiego domu czy mieszkania są niskie.

Warto, abyś poradził się eksperta, który zna rynek włoski – do takich należy TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA WŁOSKIEGO. 

A może zakup hotelu lub B&B we Włoszech?

Zakup nieruchomości we Włoszech to nie tylko perspektywa słonecznych wakacji, ale także być może pomysł na nowy biznes. Okazyjne ceny do zakupu nieruchomości znajdziesz np. w branży hotelarskiej we Włoszech czy szeroko pojętej turystyce.

Pandemia zmieniła ten segment także we Włoszech, gdzie można znaleźć wiele obiektów hotelarskich, które można kupić w stosunkowo niskich cenach. 

Możesz także zakupić nieruchomość w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji we Włoszech, a następnie przekształcić ją w hotel, B&B czy restaurację.

We Włoszech znajdziesz sporo nowych możliwości prowadzenia działalności z uwagi na ograniczenia, które spowodowały liczne problemy w branży turystycznej, która prędzej czy później się odnowi. Zatem zyski z takiej inwestycji będziesz osiągał w najbliższych kilku latach, bo przecież pandemia musi się w końcu kiedyś skończyć. 

Zatem jeśli chciałbyś rozpocząć biznes w hotelarstwie czy turystyce we Włoszech, obecnie jest dobry czas na zakup odpowiedniej nieruchomości.

Rozejrzyj się w jakiej lokalizacji chciałbyś prowadzić hotel, B&B czy gastronomię.

Po zakończeniu pandemii może już nie być tak atrakcyjnych ofert w branży hotelarskiej we Włoszech jak obecnie.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie domu we Włoszech?

Podobnie jak w Polsce, przy zakupie domu czy mieszkania, ewentualnie innej nieruchomości na rynku włoskim trzeba sprawdzać tak podstawowe kwestie jak:

  • stan prawny nieruchomości, w tym kwestie właścicielskie, aby podobnie jak w Polsce, nie okazało się, że kilka lat po zakupie odnajdzie się spadkobierca,
  • kwestie zameldowania – czy przypadkiem nie ma w nim zameldowanych innych osób niż właścicieli,
  • kwestie zadłużenia nieruchomości i stan księgi wieczystej,
  • rok budowy, gdyż budynki we Włoszech mogą być znacznie starsze niż w Polsce,
  • stan techniczny,
  • wyposażenie w media, gdyż zdarza się, że włoskie domy nie tylko nie mają ogrzewania, co jest zrozumiałe ze względu na klimat, ale nie zawsze mają nowoczesną kanalizację.

Oprócz tego, sprawdzać należy nie tylko właścicieli nieruchomości, także to co jest wskazane w treści umowy kupna czy sprzedaży, gdyż różne niuanse prawne i językowe mogą spowodować, że transakcja nie będzie tak korzystna, jak to by wynikało z wynegocjowanej ceny. 

W tym wszystkim pomoże Ci TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA WŁOSKIEGO.

WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO POMOCY PLANUJĄC ZAKUP NIERUCHOMOŚCI WE WŁOSZECH.